Simona Halep si victoriile anului 2015

1
11
Simona Halep victorii

La Indian Wells, Simona Halep a batut-o pe Jelena Jankovic cu 2-6, 7-5, 6-4, castigand BNP Paribas Open, aceasta victorie imensa oferindu-i jucatoarei noastre de tenis cel mai mare titlu din cariera si cea de-a treia victorie a anului 2015. Halep si-a imbunatatit jocul la 6-0 in meciuri de trei seturi in acest an, impunandu-se cu un forehand victorios in fata lui Jankovic.

Jucatoarea a treia a lumii tenisului a ajuns direct in finala atunci cand Serena Williams s-a retras inainte de semifinala cu ea din cauza unei rani la genunchiul drept. Sa-i spunem noroc sau soarta? Indiferent cum ar fi, Simona este jucatoarea noastra favorita si are o gramada de sustinatori in cadrul fiecarui meci din fiecare turneu jucat si in mod international.

„Primul set a fost ciudat pentru mine pentru ca nu am mai jucat de trei zile. Este destul de greu sa ajungi direct in finala” a declarat Simona la acea vreme, care nu mai jucase de trei zile pana sa ajunga sa se bata cu Jankovic pentru titlu. Deja aceasta etpa a trecut iar acum Halep se pregateste intens si joaca din ce in ce mai bine in turneul de la Miami, unde a castigat cel de-al treilea meci consecutiv incluzand si victoria de la Indian Wells, Calif.

A batut-o pe italianca Flavia Pennetta cu scorul de 6-3, 7-5 in aceasta cursa pentru sferturile de la Miami. Binenteles ca ne bucuram enorm si ii dorim ca si de acum incolo sa faca meciuri la fel de frumoase si sa fie sigura de ea, pentru ca va ajunge si mai departe de atata. Si, mai mult de atat, cine stie daca nu va castiga chiar si turneul acesta important.

Simona Halep continua sa uimeasca si sa cucereasca o lume intreaga, pe langa sustinatorii romani pe care ii are peste tot, avand parte si de fani mai mici sau mai mari, de gen feminin sau masculin care o aplauda la scena deschisa si isi doresc autograful ei sau sa faca o pzoa cu ea.